Cytrynowe ciasto kukurydziane

Składniki:

  • 100 g kaszy kukurydzianej (drobnej)
  • 200 g drobnego cukru
  • 200 g miękkiego masła
  • 220 g mielonych migdałów (bez skórki)
  • 1 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 3 jajka
  • skórka z 2 cytryn (+ sok z 2 cytryn i 120 g cukru do nasączenia ciasta)

Jak przygotować:

Piekarnik nastawiamy na 180°C. Masło ucieramy z cukrem dodając na zmianę suche składniki i jajka, na końcu dodajemy skórkę z cytryn. Ciasto przekładamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia i wstawiamy do piekarnika na 35-45 minut (sprawdzamy patyczkiem, czy ciasto jest gotowe). Sok z cytryn gotujemy z cukrem do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści. Ciasto nakłuwamy patyczkiem raz przy razie, nasączamy cytrynowym syropem i odstawiamy do wystygnięcia. Po schłodzeniu wyjmujemy ciasto z formy, wycinamy foremką kółka tuż przed podaniem.

Warto wiedzieć

Porady kulinarne

Podczas zapiekania lasagne lub cannelloni najlepszym sposobem, aby nie wysuszyć potrawy, jest wstawienie na dolną półkę w piekarniku naczynia wypełnionego wodą. Parująca woda sprawi, że danie zachowa odpowiednią wilgotność.

Gotując wodę na makaron, należy pamiętać, by posolić ją dopiero, gdy będzie wrząca. Posolona wcześniej woda potrzebuje więcej czasu, aby się zagotować.

Porady kulinarne

Makaron nie powinien się tłoczyć w garnku. Najlepiej 100 g makaronu ugotować w 1l wody , zaś do gotowania 400 g produktu wybrać większy garnek i ok. 4 l wody. Makaron będzie się swobodnie poruszał, równo się ugotuje i się nie poskleja. Warto pamiętać także, aby go mieszać podczas gotowania.

Ciekawostki o makaronie

Produkty zbożowe są podstawowym składnikiem codziennej diety, a pierwsze ziarna, pochodzące z dziko rosnących zbóż zostały zebrane ok. 11 tysięcy lat temu.

Największą porcję makaronu ugotowano w 2010 roku we włoskiej restauracji Buca Di Beppo w Kalifornii. Waga miski z makaronem to dokładnie 6253 kg, czyli ponad 6 ton. W Japonii z kolei w tym samym roku wyprodukowano makaron o rekordowej długości 3776m, a co zaskakujące to również Japończyk - Takiru Kobayashi od 2011 roku jest rekordzistą w jedzeniu makaronu. Potrafi zjeść 100g w 45 sekund