Śliwki zapiekane z serem i płatkami kukurydzianymi pełnoziarnistymi

Składniki:

  • 20 dużych śliwek węgierek
  • 2 łyżki płatków kukurydzianych pełnoziarnistych
  • olej rzepakowy
  • 200 g sera pleśniowego typu lazur
  • 2 łyżki miodu
  • 100 g orzechów laskowych
  • tymianek świeży
  • jarmuż zielony

Przygotowanie:

Śliwki przekrawamy na połówki, skrapiamy olejem, łączymy z posiekanym tymiankiem, posypujemy czarnym pieprzem i chwile smażymy od strony przeciętej. Na każdej połówce układamy kawałek sera pleśniowego. Wierzch posypujemy płatkami kukurydzianymi pełnoziarnistymi. Wstawiamy na chwilę do piekarnika do zapieczenia. Jarmuż smażymy na chipsy na rozgrzanym oleju rzepakowym. Śliwki podajemy z chipsami z jarmużu, skrapiamy miodem i posypujemy orzechami.

Warto wiedzieć

Porady kulinarne

Podczas zapiekania lasagne lub cannelloni najlepszym sposobem, aby nie wysuszyć potrawy, jest wstawienie na dolną półkę w piekarniku naczynia wypełnionego wodą. Parująca woda sprawi, że danie zachowa odpowiednią wilgotność.

Gotując wodę na makaron, należy pamiętać, by posolić ją dopiero, gdy będzie wrząca. Posolona wcześniej woda potrzebuje więcej czasu, aby się zagotować.

Porady kulinarne

Makaron nie powinien się tłoczyć w garnku. Najlepiej 100 g makaronu ugotować w 1l wody , zaś do gotowania 400 g produktu wybrać większy garnek i ok. 4 l wody. Makaron będzie się swobodnie poruszał, równo się ugotuje i się nie poskleja. Warto pamiętać także, aby go mieszać podczas gotowania.

Ciekawostki o makaronie

Produkty zbożowe są podstawowym składnikiem codziennej diety, a pierwsze ziarna, pochodzące z dziko rosnących zbóż zostały zebrane ok. 11 tysięcy lat temu.

Największą porcję makaronu ugotowano w 2010 roku we włoskiej restauracji Buca Di Beppo w Kalifornii. Waga miski z makaronem to dokładnie 6253 kg, czyli ponad 6 ton. W Japonii z kolei w tym samym roku wyprodukowano makaron o rekordowej długości 3776m, a co zaskakujące to również Japończyk - Takiru Kobayashi od 2011 roku jest rekordzistą w jedzeniu makaronu. Potrafi zjeść 100g w 45 sekund